Zajęcia przyrodniczo-eksperymentalne 2015/2016

13 listopada 2015 przez Kategoria: Bieżące Informacje

Poniżej krótki opis zajęć prowadzonych w naszej placówce przez Klub Małych Przyrodników

Wrzesień:

1. Grzybobranie. (3.09.2015)

Dzieci przypominają sobie, jak powinno się postępować w lesie, czym jest grzybobranie, grzyby jadalne oraz trujące. Obserwując żywe okazy uczą się o kilku podstawowych grzybach jadalnych, ich budowie oraz występowaniu.

2. Od nasionka do roślinki – robienie własnych sadzonek. (17.09.2015)

Pierwsze kroki jako mali ogrodnicy! Dzieci poznają części rośliny i ich funkcje, a następnie samodzielnie zakładają własną uprawę: sieją i sadzą roślinki. Mnóstwo dobrej zabawy, a przy tym szansa na sprawdzenie się w nowej roli.

Październik:

1. Poznajemy gatunki drzew. (1.10.2015)

Przedszkolaki uczą się rozróżniać drzewa liściaste od iglastych i poznają wybrane gatunki (sosna, modrzew, świerk, dąb, brzoza, klon, jarzębina, kasztanowiec). Na zajęciach maluchy dowiadują się, jaką rolę pełnią drzewa w przyrodzie i życiu człowieka oraz dlaczego należy je chronić. Zajęcia pozwalają również na rozwój zmysłów wzroku, słuchu, dotyku i powonienia.

2. Mały przyrodnik zostaje małym kucharzem, czyli nauka o zdrowym odżywianiu (część 1). (15.10.2015)

Zajęcia mają na celu nauczyć dzieci określać te produkty żywieniowe, których powinno się spożywać najwięcej oraz te, których powinno się unikać. Prowadzący korzystają z kolorowych gier i plansz. Dzieci dowiadują się, czemu zdrowe odżywianie jest tak istotne, a następnie stosują swoją wiedzę w praktyce, samodzielnie przygotowując prosty posiłek.

Listopad:

1. Tajemnice ludzkiego ciała: zmysły. (5.11.2015)

Zajęcia z mnóstwem ciekawych ćwiczeń rozwijających zmysły i koordynację ruchową. Dzieci uczą się określać funkcje zmysłów i organy za nie odpowiedzialne, testując własne zmysły w szeregu gier i zabaw – nasłuchując, smakując, wąchając, dotykając i obserwując.

2. Jak zwierzęta i rośliny przygotowują się do nadchodzącej zimy. (19.11.2015)

Dzieci obserwują zmiany w przyrodzie następujące wraz ze zmianą pór roku i dowiadują się, jak poszczególne zwierzęta przygotowują się do tej najsroższej – zimy. Przedszkolaki łamią głowy, rozwiązując problemy zwierząt związane z nadejściem zimy. Czeka na nie też porcja zabaw ruchowych i naśladowanie poznanych zwierząt. Na koniec zajęć maluchy odbijają stempelki ze śladami zwierząt w kartach pracy.

Grudzień:

1. Niezwykłe eksperymenty przyrodnicze: Woda podstawą życia. (3.12.2015)

Czemu woda jest taka ważna? Skąd się bierze w kranie? Czy można stłuc sobie o nią kolano? Samodzielnie wykonana seria doświadczeń pozwala przedszkolakom zbadać zdumiewające właściwości wody, obserwować zmiany stanu skupienia, porównywać i wyciągać wnioski. Maluchy poznają zjawiska fizyczne związane z rozpuszczalnością różnych substancji w wodzie. Wiedza podana w formie świetnej zabawy!

2. Bezpieczeństwo zimą. (17.12.2015)

Celem zajęć jest zapoznanie dzieci z zagrożeniami dla naszego bezpieczeństwa i przewidywanie konsekwencji pewnych zachowań. Dowiadują się, czego powinny unikać zimą. Przedszkolaki poznają też numer alarmowy 112 i uczą się samodzielnie wykonać zgłoszenie, odgrywając odpowiednie scenki.

Styczeń:

1. Tajemnice ludzkiego ciała: Czy serduszko bije w rytmie cza-cza? (7.01.2016)

Przedszkolaki poznają funkcje układu krążenia oraz skład krwi. Maluchy wykonują własny model składu krwi, wyświetlają serce na swoim ciele przy pomocy projektora narządów wewnętrznych, oglądają gigantyczny model serca oraz słuchają bicia własnych serduszek.

2. Mały przyrodnik zostaje małym kucharzem, czyli nauka o zdrowym odżywianiu (część 2). (21.01.2016)

Przedszkolaki ponownie zgłębiają świat zdrowego żywienia, bo nabycie odpowiednich nawyków i wykształcenie postawy prozdrowotnej wymaga czasu. Dzięki edukacyjnym grom dzieci dowiadują się, skąd pochodzi nasze jedzenie i uczą się, że spożywanie różnorodnych posiłków to podstawa. Wspólnie przygotowują sok ze świeżych owoców.

Luty:

1. Tajemnice ludzkiego ciała: Co się dzieje ze zjedzonym obiadkiem? (4.02.2016)

Maluchy poznają własny organizm, budując model układu trawienia, oglądając filmiki edukacyjne, wyświetlając żołądek i wątrobę na swoim ciele przy pomocy projektora narządów wewnętrznych oraz obserwując pod lupą prawdziwe preparaty z tych narządów. Na koniec zajęć dzieci wyklejają układ pokarmowy z plasteliny.

2. Tajemnice ludzkiego ciała: Budujemy ruchomy model płuc. (18.02.2016)

Tym razem zgłębiamy tajniki układu oddechowego i wspólnie konstruujemy ruchomy model płuc i działania przepony, który pozwala na wizualizację procesu oddychania. Maluchy dowiadują się, z czego składa się układ oddechowy i dlaczego musimy nieustannie oddychać. Swoją wiedzę prezentują na wyklejanej karcie pracy.

Marzec:

1. Tajemnice ludzkiego ciała: Czy każda kość jest twarda? (3.03.2016)

Po co nam szkielet? Ile mamy kości? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdą dzieci na zajęciach poświęconych funkcjom szkieletu. Dzieci wspólnie układają szkielet człowieka, odgadują po zdjęciach rentgenowskich, jakie to zwierzę, poznają nazwy najważniejszych kości w swoim ciele oraz zapamiętują, jak troszczyć się o zdrowie naszych kości.

2. Pogoda i jej wpływ na przyrodę. (17.03.2016)

Każdej porze roku towarzyszy inna pogoda. Nie pozostaje to bez wpływu na przyrodę np. migracja ptaków. Przedszkolaki zastanawiają się, co to jest pogoda, czy to to samo, co klimat. Opowiadają na pytanie jakie czynniki wpływają na pogodę oraz jak zmiany pogodowe wpływają na ocieplanie się klimatu. Podopieczni wykonują serię ciekawych eksperymentów.

Kwiecień:

1. Odkrywamy świat zwierząt: Zwierzęta wodne. (7.04.2016)

Jakie zwierzęta nie mogą żyć bez wody i dlaczego? Jak ryby przystosowały się do życia w wodzie? Na te oraz wiele innych pytań dzieci uzyskają odpowiedź. Najmłodsi poznają zwierzęta wodne, które zamieszkują wody całej planety. Dowiedzą się, które zwierzęta wodne są pod ochroną, a także poznają ich zwyczaje. Dodatkowo na zajęciach dzieci obserwują żywe krewetki oraz ślimaki wodne.

2. Kolorowy świat motyli. (21.04.2016)

Zajęcia kolorowe jak skrzydła motyla zabierają dzieci w lot nad łąką i odkrywają przed nimi tajemnicę metamorfozy. Maluchy uczą się o cyklu rozwojowym motyli za pomocą modeli oraz magnetycznych plansz przedstawiających ich rozwój od jaja po imago.

Maj:

1. Z wizytą w ulu, czyli jak powstaje miód. (5.05.2016)

Aby wyprodukować jedną łyżeczkę miodu musi pracować przez całe swoje życie 12 pszczół robotnic. Tę i wiele innych ciekawostek z życia pszczół na temat ich budowy, cyklu rozwojowego i podziału kastowego poznają przedszkolaki w trakcie obserwacji mikroskopowych i makroskopowych. Zajęcia są uwieńczone degustacją miodu.

2. Pies – najlepszy przyjaciel człowieka. Suczka Zara z wizytą w przedszkolu. (19.05.2016)

Zwierzęta pomagają ludziom od stuleci, a przeszkolone psy niejednokrotnie ratują ludzkie życie. Dlatego wpajanie szacunku dla zwierząt powinno się zacząć od najmłodszych lat. Spotkanie z suczką rasy golden retriver to pierwszy krok, żeby oswoić maluchy z czworonożnym gościem i budować pozytywne relacje z zwierzętami.

Czerwiec:

1. Czy ryby śpią nocą? Poznajemy podwodne królestwo. (2.06.2016)

Tym razem przedszkolaki zaglądają pod wodę. Czy wszystkie ryby są jednakowe? Maluchy obserwują i porównują żywe okazy należące do różnych gatunków, w tym suma rekiniego, karmią rybki oraz ćwiczą swój spryt, próbując złapać rybki na wędkę. Emocje gwarantowane!

2. Kolorowy świat kwiatów – przygotowanie zielnika. (16.06.2016)

Kwiaty otaczają nas na co dzień, ale czy przedszkolaki znają ich rolę w przyrodzie? Od dziś tak! Ponadto potrafią wymienić części rośliny, ich funkcje, niezbędne składniki i czynniki potrzebne do wzrostu, a to wszystko dzięki małemu Tulipankowi, który opowiada dzieciom swoją historię. Maluchy uczą się również samodzielnie wykonać zielnik.