Zajęcia przyrodniczo-eksperymentalne

27 stycznia 2015 przez Kategoria: Bieżące Informacje

Poniżej krótki opis zajęć prowadzonych w naszej placówce od stycznia przez Klub Małych Przyrodników.

1) Wszechświat: Kosmiczna podróż.

Przedszkolaki wybierają się w bardzo, bardzo daleką podróż! Nauczyciel prezentuje bogato ilustrowany album o kosmosie i najbliższych planetach, po czym razem z podopiecznymi składa i uruchamia podświetlany model Układu Słonecznego. Dzieci utrwalają swoją wiedzę bawiąc się wielkimi piłkami-planetami i naśladując ich ruch wokół Słońca.

2) Pierwsze eksperymenty astronomiczne przedszkolaków.

Maluchy utrwalają podstawowe wiadomości o kosmosie i planetach Układu Słonecznegooraz rozwijają wyobraźnię w serii pomysłowych doświadczeń, które pozwalają im znaleźć odpowiedź na takie pytania, jak: Gdzie są gwiazdy w dzień? Jak działa grawitacja? Ile ważę na Księżycu? Czy jest wygodnie astronaucie w skafandrze? Czy ciężko sterować łazikiem marsjańskim?

3) Zaczarowane kamienie.

Obserwacja przez lupy profesjonalnej kolekcji skał i minerałów to niesamowite doświadczenie. Dzieci poznają takie terminy, jak magma, lawa, minerał, skała i uczą się różnicy pomiędzy dwoma ostatnimi. Dodatkowo mali przyrodnicy zamieniają się w poszukiwaczy diamentów oraz zakładają hodowlę minerałów. Do zadań najmłodszych należy też stworzenie kolorowego profilu glebowego.

4) Eksperymenty chemiczne przedszkolaków – część druga.

Nigdy nie jest za wcześnie na naukę pipetowania! Maluchy używają autentycznego sprzętu laboratoryjnego w prostych, lecz zdumiewających doświadczeniach. Po wykryciu witaminy C, badają również wpływ ładunku na zachowanie i interakcję różnych przedmiotów. Dzieci podejmują próby przewidzenia wyniku eksperymentu, mając przy tym dużo radości.

5) Co było pierwsze: jajko czy kura? Zajęcia o ptakach.

Każdy z nas widział jajko, ale czy wiemy, co tak naprawdę dzieje się wewnątrz, gdy rozwija się nim pisklę? Dzięki niezwykłym modelom przedszkolaki mają szansę przekonać się na własne oczy. Ponadto maluchy przyglądają się piórom przez lupy, porównują jaja różnych gatunków i uczą się rozróżniać śpiew najpopularniejszych ptaków. Zajęcia są świetną okazją na rozwijanie zmysłów wzroku, słuchu i dotyku.

6) Niezwykłe eksperymenty przyrodnicze: Czy bez powietrza można żyć?

Przedszkolaki ponownie mają szansę wykonywać własne eksperymenty i tą drogą poznawać właściwości powietrza i jego znaczenie dla życia na Ziemi. Ten wspaniały sposób rozbudzania zainteresowań przyrodniczych rozwija również umiejętność współpracy w grupie, stosowania się do poleceń prowadzącego oraz kształtuje postawę ekologiczną.

7) Zakładanie hodowli dżdżownic.

Dzieci poznają rolę dżdżownic w środowisku naturalnym i dowiadują się, czemu wszystkie owady są ważne w przyrodzie. Oglądają pod lupami żywe okazy tych przedstawicieli pierścienic, analizują ich budowę ciała, sposób poruszania oraz preferowane warunki życia, po czym rysują swoje obserwacje w karcie pracy. Dopełnieniem zajęć jest obserwacja mikroskopowa preparatów z przekroju dżdżownicy.

8) Co w trawie piszczy – cykl rozwojowy biedronki.

Co ma wspólnego motyl i biedronka? Zajęcia dają szansę dzieciom zapoznać się z cyklem rozwojowym biedronki, dowiedzieć się, jak się nazywają poszczególne stadia oraz zrozumieć, czemu zmienia się jej organizm. Przedszkolaki korzystają z modeli oraz prezentacji multimedialnej. Na koniec zajęć dzieci wykonują książeczkę przedstawiającą rozwój biedronki.

9) Bakterie kontra wirusy – nasi wrogowie czy przyjaciele? Komórkowa budowa organizmów.

Wykonywanie prostych preparatów mikroskopowych. Wirusy i bakterie to niełatwy temat, ale nasi młodzi naukowcy uczą się od najmłodszych lat o ich wpływie na nasze życie, roli bakterii w przyrodzie oraz jak się chronić przed infekcją. Dzieci ćwiczą swoją spostrzegawczość, porównując różne bakterie i wirusy, a następnie uczą się wykonać prosty preparat mikroskopowy. Potem już sama przyjemność – obserwacja swojego dzieła pod mikroskopem!

10) Bezpieczne wakacje – zajęcia z ratownikiem medycznym.

Przedszkole odwiedza załoga ratowników medycznych, którzy omawiają zagrożenia, jakie czyhają na maluchy w czasie wakacji, uczą je zadzwonić pod numer alarmowy i złożyć meldunek. Ratownicy prezentują swój sprzęt oraz opowiadają o pracy, dzięki czemu przedszkolaki nabywają szacunku dla służb ratowniczych. Ponadto ratownicy podpowiadają jak radzić sobie z poparzeniami, ranami, ukąszeniami, omdleniami i innymi typowymi problemami w sezonie letnim.